POLSKI CZERWONY KRZYŻ

SZKOŁA PODSTAWOWA W DASZYNIE

Podobny obraz

Znalezione obrazy dla zapytania PCK

Założycielem  i  opiekunem  Szkolnego  Koła  PCK  w  Gimnazjum  w  2008 r.

była  p. Małgorzata  Grabowska.

Po  reformie  oświaty  od  2017 r. Koło  funkcjonuje

w  Szkole  Podstawowej  i  drugim  opiekunem jest

p. Iwona  Kruszyna.

Polski  Czerwony  Krzyż  (PCK)  to  najstarsza  polska  organizacja  humanitarna  (założona  w Polsce  w  1919 r.)  będąca  członkiem  Międzynarodowego  Ruchu  Czerwonego  Krzyża  i  Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje  się: udzielaniem  pomocy  humanitarnej  w  czasie  klęsk  i wojen,  pomocą  socjalną,  nauką udzielania pierwszej  pomocy,  prowadzeniem zabezpieczeń  medycznych  na  imprezach  masowych, propagowaniem  idei honorowego  krwiodawstwa,  rozpowszechnianiem  wiedzy  o  międzynarodowych prawach  konfliktów  zbrojnych.

Polski Czerwony Krzyż  kieruje  się  siedmioma zasadami:

1.   Humanitaryzm – Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, zrodzony jest z troski o niesienie pomocy rannym na polu bitwy bez czynienia jakiejkolwiek między nimi różnicy. Podejmuje działania na płaszczyźnie międzynarodowej i krajowej w celu zapobiegania we wszelkich okolicznościach cierpieniom ludzkim i ich łagodzenia. Zmierza do ochrony życia i zdrowia oraz zapewnienia poszanowania osobowości człowieka. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni i współpracy oraz do trwałego pokoju między wszystkimi narodami.

2.   Bezstronność – Czerwony Krzyż nie czyni żadnej różnicy ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, pozycję społeczną lub przekonania polityczne. Zajmuje się wyłącznie niesieniem pomocy cierpiącym, kierując się ich potrzebami i udzielając pierwszeństwa w najbardziej naglących przypadkach.

3.  Neutralność – W celu zachowania powszechnego zaufania Ruch powstrzymuje się od uczestnictwa w działaniach zbrojnych oraz – w każdym czasie – w sporach natury politycznej, rasowej, religijnej lub ideologicznej.

4.  Niezależność – Ruch jest niezależny. Stowarzyszenia krajowe, służąc pomocą władzom publicznym w ich działalności humanitarnej i podlegając prawu obowiązującemu w ich państwach, powinny zawsze korzystać z samodzielności pozwalającej im na działania w każdym czasie, zgodnie z zasadami Ruchu. W praktyce oznacza to pewną, niewielką autonomię od rządu państwa.

5.   Dobrowolność – Wolontariusze i pracownicy Ruchu niosą pomoc dobrowolnie, nie kierując się chęcią osiągania jakiejkolwiek korzyści.

6.   Jedność – W każdym kraju działa tylko jedno stowarzyszenie Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca. Powinno ono być otwarte dla wszystkich i obejmować swoją humanitarną działalnością obszar całego kraju.

7.   Powszechność – Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w którym wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa i obowiązek niesienia sobie nawzajem pomocy, obejmuje swoją działalnością cały świat.